Zachowanie po laparaskopowym usunięciu jajnika z jajowodem z powodu guza

Jestem po laparoskopowym usunięciu jajnika z jajowodem z powodu guza jajnika.Jak powinnam zachowywać się po takim zabiegu?Na drugi dzień po operacji wyszłam do domu,nie wiem co mi wolno-czy powinnam leżeć, czy mam chodzić, siedzieć itp.Czy mam stosować specjalną dietę?Jak należycie pielęgnować zeszyty pępek(zdjęcie szwów ustalone za trzy dni a miejsce zszycia wciąż lekko krwawi).Jak długo może utrzymywać się wzdęcie brzucha, czy po zagojeniu ran pooperacyjnych powinnam ściskać brzuch ? Dziękuję.

Aleksander Ropielewski

Zalecenia powinien udzielić lekarz prowadzący. Zwykle wystarczy unikanie nadmiernych ruchów i obciążeń (ale nie lezęnie w łóżku) oraz pielęgnacja rany przy pomocy środków odkażających i codizenna zmiana opatrunku. Jeżeli rana jest zeszyta można brać prysznic.