Zacienienia na siatkówkach obu oczu - zmiany rozwojowe czy oznaka choroby?

Dzień dobry. Podczas wizyty u okulisty wykonano badanie perymetryczne i zbadano dno oka. Wyniki badania perymetrycznego wykazały duże ubytki w polu widzenia. Na siatkówkach obu oczu lekarz zauważył zacienienia w kształcie półksiężyców, stwierdził również, że nieprawidłowo przebiegają naczynia krwionośne - jakby w pewnym momencie ginęły i wpadały w jakiś tunel. Dodam, że w związku z wysokim poziomem prolaktyny neurolog skierował mnie na rezonans przysadki. Okulista myślał, że być może coś naciska na nerw wzrokowy. W opisie z badania rezonansem stwierdzono jednak - nerw wzrokowy wolny. Okulista doszedł do wniosku, że nie wie co to jest - ciśnienie w obu oczach było prawidłowe. Mowił, że być może to zmiany rozwojowe i mam to od urodzenia. Czy tak może być?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Czy okulista odniósł się do przyczyny ubytków pola widzenia? Jakiego są typu i jaka jest możliwa przyczyna?

Bywają takie zmiany rozwojowe, zwłaszcza że te są w obu oczach. Dla pewności, jeżeli wcześniej nie będzie innych powodów do takiego badania, warto powtórzyć badanie dna oka, np. za pół roku czy za rok, by ocenić, czy opisane zmiany w jakiś sposób się zmieniają. A ponadto warto przyjrzeć się dokładniej tym ubytkom pola widzenia, jak wspomniałam.

Serdecznie pozdrawiam!