Zaćma po wypadku

Czy po wypadku (potrącona na pasach dla pieszych, wstrząs i stłuczenie mózgu oraz uraz kręgosłupa szyjnego) mogła powstać zaćma? Mam 52 lata, kobieta. Od wypadku mam często zawroty i bóle głowy, te bóle są dziwne, tak jakby porozrzucane po głowie, to takie szczypanie, bóle w okolicy potylicy promieniujące od ucha do ramienia. Zrobiłam rezonans kręgosłupa szyjnego, wyniku jeszcze nie ma. W listopadzie 2008 roku zostałam potrącona przez samochód. Byłam 3 godziny nieprzytomna. TK głowy w prawej okolicy czołowo-skroniowej i lewej skroniowo-potylicznej, cechy ukrwiotocznego stłuczenia oraz obrzęku. Poza tym w mózgu i móżdżku zmian ogniskowych nie stwierdzono. Układ komorowy symetryczny poszerzony. Cech krwawienia przymózgowego nieuwidoczniono. Podejrzenie złamania stropu oczodołu prawego i bocznej ściany zatoki szczękowej.

Czy po takim urazie mogłam zachorować na zaćmę? W lipcu zaszła mi na oko lewe jakaś plamka, zgłosiłam się do okulisty, po zbadaniu - zaćma. Gdy powiedziałam o wypadku, powiedziano mi, że to zaćma (nikt nie spojrzał w moją historię choroby ani nie spytał, co to był za uraz). Operacja na fundusz za 1,5 roku. Prywatnie za miesiąc. Czy upadek mógł być skutkiem mej choroby?

Zaćma, czyli mętnienie soczewki, mogła powstać pourazowo. Zaćma może powstać zarówno po urazach drążących do gałki ocznej, jak i po urazach tępych, tak jak w Pani przypadku. Być może uraz spowodował lub przyspieszył proces mętnienia soczewki, a być może jest to naturalny proces związany z wiekiem. Zaćma daje najczęściej objawy ogólnego pogorszenia widzenia, obraz staje się jakby przez mgłę widoczny. Przyczyn plamek przed okiem jest bardzo wiele, nie tylko muszą być to objawy zaćmy. Plamki mogą być też objawem m.in. mętów w ciele szklistym, różnych  procesów patologicznych przebiegających w siatkówce.