Zaćmienie umysłowe, derealizacja i wszelkiego rodzaju stany depresyjne

Od 18 roku życia (teraz 26) cierpię na zaćmienie umysłowe, derealizację i wszelkiego rodzaju stany depresyjne. Nie można z tym żyć, kompletna katastrofa. Odwiedzałem psychiatrów którzy przypisywali mi różne rzeczy. Działało tylko SSRI i wracałem do życia. Ale po max kilku miesiącach przestaje działać. Nie jestem w stanie tutaj napisać całej historii ale podczas tych stanów zrobiłem studia itp. Niedawno mój dentysta odkrył że mam wypełnioną czymś jedną z zatok czy może mieć to jakiś związek?

Witam,

zatoki oczywiście należy koniecznie sprawdzić, jednak nie jest to zapewne przyczyna Pana problemów.

W leczeniu depresji, przy doświadczaniu stanów derealizacji bardzo skuteczna jest psychoterapia, w określonych przypadkach wspomagana lekami. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że ewentualne połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii. Podczas psychoterapii, osoba z tego rodzaju trudnościami ma okazję przede wszystkim uświadomić sobie przyczyny powstania epizodów depresyjnych, a nie tylko walczyć z objawami. Dlatego zachęcam Pana do kontaktu z psychologiem/psychoterapeutą.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel