Zaczęłam brać tabletki 1 dzień za późno. Teraz skończyłam całe opakowanie - którego dnia zacząć następne?

Witam, mam 29 lat i jestem kobietą :) Nie mam dzieci, przyjmuję doustną antykoncepcję, nie używam innych zabezpieczeń, jestem w stałym związku. Właśnie skończyłam 2 opakowanie, wcześniej miałam wywoływany okres innymi tabletkami, po około pół roku bez przyjmowania jakiejkolwiek antykoncepcji. Na ogół jestem bardzo skrupulatna, ale od kilku miesięcy pracuję ponad siły, jestem zmęczona i roztargniona - tym tłumaczę fatalną pomyłkę: pierwsze opakowanie  zaczęłam brać 21 października, w środę, chyba około północy. Zapisałam sobie ten dzień, jednak w innym miejscu niż zazwyczaj i rozpoczynając kolejne opakowanie nie mogłam znaleźć tej notatki. Wydawało mi się, że powinnam rozpocząć branie tabletek w czwartek - tak też zrobiłam. Kolejne opakowanie rozpoczęłam 19 listopada, w czwartek wieczorem, jednak nie pamiętam dokładnej godziny. Brałam regularnie tabletki (wieczorami, najczęściej między 20 a 23), aż skończyłam całe opakowanie. Niestety, wczoraj znalazłam tę zagubioną notatkę i dotarło do mnie, że się pomyliłam! Podejrzewam, że antykoncepcja nie działała tak jak trzeba. Nie pamiętam dokładnie, kiedy kochaliśmy się z moim narzeczonym, ale być może również w 1 tygodniu brania tabletek. 3 dni przed skończeniem opakowania miałam plamienia - podczas brania poprzedniego opakowania też je miałam. Teraz czekam na okres i denerwuję się, czy mogłam zajść w ciążę. Mam dwa pytania: - czy istnieje możliwość, że antykoncepcja nie zadziałała i mogę być w ciąży? - jeśli nie jestem w ciąży i za parę dni będę miała okres, to którego dnia powinnam zacząć brać nowe opakowanie (w środę czy czwartek)? Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli rozpoczęła Pani nowe opakowanie zbyt późno, to działanie antykoncepcyjne mogło być zaburzone i istnieje możliwość zajścia w ciążę. Proszę stosować dodatkowe zabezpieczenie, aż do dnia rozpoczęcia kolejnego opakowania. Przed rozpoczęciem kolejnego opakowania powinna Pani wykluczyć ciążę (bez względu na to, czy krwawienie wystapi, czy nie). Jeśli rozpoczęła Pani opakowanie w czwartek, to po jego skończeniu, rozpocznie Pani także w czwartek 7-dniowa przerwę, a po jej zakończeniu, rozpocznie Pani także w czwartek kolejne opakowanie.

Pozdrawiam!