Zaczęłam brać tabletki, kiedy miałam plamienia - czy mogę być w ciąży?

Kochałam się ze swoim chłopakiem bez zabezpieczeń, może z 5 razy - bardzo uważaliśmy. Wydawało mi się, że dostałam okres i zaczęłam brać od pierwszego dnia okresu tabletki antykoncepcyjne (tak było napisane w ulotce), ale niestety to nie był okres tylko plamienia (śluz z krwią) - i tak mam od 4 dni - codziennie odrobinkę plamek. Nie wiem czy mogę brać dalej tabletki, czy jest to niewskazane? To chyba nie może być ciąża?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jeśli dobrze rozumiem właśnie rozpoczęła Pani stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Jeżeli plamienia pojawiły się w terminie spodziewanej miesiączki, należy podejrzewać, że przyczyną osłabionego krwawienia jest zastosowanie preparatu hormonalnego. Zdarza się, że przyjęcie pierwszych tabletek jest tak silne, że hamuje lub znacząco zmniejsza krwawienie.

Należy podkreślić, że jedynym pewnym sposobem wykluczenia ciąży jest wykonanie testu ciążowego (najlepeij betaHCG w surowicy krwi) lub badanie lekarskie. Jeżeli ma Pani obawy ( a przyznam, że są one uzasadnione-stosunek przerywany przez niektórych ekspertów nie jest uznawany za metodę antykoncepcji) proszę wykonać domowy test ciążowy po 14 dniach od daty ostatniego zbliżenia, lub oznaczyć poziom betaHCG już po 8 dniach.

Pozdrawiam