Zaczęłam tyć - czy mogę przerwać hormonalną terapię zastępczą?

W marcu 2010 roku miałam zabieg usunięcia macicy i jajników (wysokie endometrium, mięśniaki, krwawienia), mam 55 lat. Od czerwca zaczęłam przyjmować plastry w ramach terapii - wcześniej się nie zdecydowałam. Nie mam już uderzeń gorąca, czuję się dobrze, ale i czuję się spuchnięta i zaczęłam tyć. Czy mogę przerwać lub odstawić hormony - od początku niechętnie poddałam tej terapii. Janina
55 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Oczywiście może Pani przerwać hormonalną terapię zastępczą. Najprawdopodobniej spowoduje to jednak nawrót uciążliwych objawów klimakterium. Radziłabym najpierw spróbować ograniczyć sól, by zmniejszyć zatrzymywanie płynu w organizmie, oraz jeść mniej i więcej się ruszać, by ograniczyć tycie. Być może to wystarczy, by zapobiec dalszemu zwiększeniu masy ciała, albo nawet schudnąć.

Pozdrawiam serdecznie!