Zapytaj lekarza

1 , 0 1 2 , 2 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zaczęłam tyć - czy mogę przerwać hormonalną terapię zastępczą?

W marcu 2010 roku miałam zabieg usunięcia macicy i jajników (wysokie endometrium, mięśniaki, krwawienia), mam 55 lat. Od czerwca zaczęłam przyjmować plastry w ramach terapii - wcześniej się nie zdecydowałam. Nie mam już uderzeń gorąca, czuję się dobrze, ale i czuję się spuchnięta i zaczęłam tyć. Czy mogę przerwać lub odstawić hormony - od początku niechętnie poddałam tej terapii. Janina
, 55 LAT ponad rok temu

Menopauza - najważniejsze informacje

Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witam!

Oczywiście może Pani przerwać hormonalną terapię zastępczą. Najprawdopodobniej spowoduje to jednak nawrót uciążliwych objawów klimakterium. Radziłabym najpierw spróbować ograniczyć sól, by zmniejszyć zatrzymywanie płynu w organizmie, oraz jeść mniej i więcej się ruszać, by ograniczyć tycie. Być może to wystarczy, by zapobiec dalszemu zwiększeniu masy ciała, albo nawet schudnąć.

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety