Zaczerwienienie i swędzenie skóry pod pachami - co jest przyczyną i jak to leczyć?

Moje kolejne pytanie związane jest ze wstydliwą dolegliwością. Od mniej więcej roku nie mogę się wybrać do lekarza...ale mam problem - pod obydwiema pachami mam zaczerwienienie, pachy bardzo często swędzą, łuszczy mi się z nich skóra, niekiedy jest bardzo sucha, a gdy się drapię (zupełnie jakby przez bezwarunkowy odruch), robią mi się rany, jest to bolesne, ale nie tak bardzo. Utrzymuje higienę, używam od lat tego samego antyperspirantu - tylko przy jego użyciu nie szczypie mnie pacha. Myję się codziennie, co dwa dni depiluję pachy. Co może być przyczyną? Czym można to wyleczyć? Czy jednak będę musiała się przełamać i udać do lekarza?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Uważam, że wizyta u lekarza pierwszego kontaktu jest w tym przypadku nieodzowna. Naprawdę nie jest Pani jedyną osobą z takimi objawami i absolutnie nie ma tu żadnego powodu do wstydu. Skoro domowe sposoby uporania się ze zmianami zawiodły, a choroba trwa już dłuższy czas, niezbędne może okazać się przepisanie leków na receptę lub konsultacja dermatologiczna. W pierwszej kolejności należy wykluczyć podrażnienie chemiczne, alergię oraz bakteryjne bądź grzybicze zapalenie skóry. Skóra okolicy pach jest bardzo wrażliwa, a obecność licznych gruczołów potowych sprzyja rozwojowi różnego rodzaju infekcji. Konieczne więc może być wykonanie badania mikrobiologicznego. Ponadto wiele chorób ogólnoustrojowych może powodować tego rodzaju objawy. Można spróbować odstawić antyperspirant, którego Pani używa - szczególnie jeśli jest na bazie alkoholu oraz stosować delikatne mydło (może być szare, dla dzieci bądź dla alergików). Na jakiś czas proszę dać odpocząć podrażnionym miejscom od golenia. Jakiekolwiek rady nie mają jednak sensu bez dokładnego obejrzenia chorobowo zmienionych miejsc i uzupełnienia wywiadu o kilka dodatkowych pytań.