Zaczerwienienie przy cewce moczowej - jak leczyć?

Witam, mam 19 lat i mam problem. Mianowicie dość długo mam zaczerwienienie na penisie na cewce moczowej. Wcześniej mnie swędziało i piekło, ale po pomoczeniu w rumianku trochę przeszło i zostało te zaczerwienienie, które przy dotyku powoduje ból. Czy to jest grzybica? A jeżeli tak to czy są jakieś leki bez recepty? Proszę o nazwy leków. Dziękuję ślicznie! http://imageshack.us/photo/my-images/855/temo047.jpg/ <- Zdjęcie

19 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Załączone zdjęcie przedstawia masywny stan zapalny wokół ujścia cewki moczowej. Niestety bez badania mikrobiologicznego nie jestem w stanie udzielić Panu jednoznacznej odpowiedzi na temat etiologii zmian. Świąd sugeruje występowanie zakażenia grzybiczego, ale te może jedynie potwierdzić lekarz, który będzie miał możliwość obejrzenia prącia lub skierowania Pana na dalsze badania diagnostyczne.
Ustąpienie świądu i innych nieprzyjemnych dolegliwości po zastosowaniu kompresu rumianku świadczy o złagodzeniu stanu zapalnego. Rumianek wykazuje bowiem działanie antyseptyczne.

Oczywiście,w aptekach może Pan znaleźć kilka leków przeciwgrzybiczych dostępnych bez recepty. Są to jednak leki przeznaczone do stosowania zewnętrznego o niewielkich stężeniach. Obawiam się zatem, że w Pana przypadku leki te mogą okazać się za słabe. Jest to spowodowane dwiema problemami, a mianowicie lokalizacją i nasileniem zmian. Po pierwsze, tak jak wspomniałam wcześniej zmiany wokół ujścia cewki są bardzo nasilone i wskazane byłoby rozpoczęcie intensywnego leczenia. Trudna lokalizacja (zapewne zmiany dotyczą również wnętrza prącia) sprawia, że nie będzie miał Pan możliwości prawidłowego zaaplikowania leku. W Pana przypadku zasadne wydaje się być podjęcie leczenia doustnego.

Reasumując, zachęcam Pana do wizyty u dermatologa, który ustali właściwe rozpoznanie i zaordynuje najwłaściwsze leczenie.

Pozdrawiam