Zaczerwieniona skóra na szyi, świąd - jaka może być przyczyna takich objawów?

Witam, mam następujący problem, od kilku miesięcy, co jakiś czas (średnio co 2 tygodnie) na skórze szyi i okolicach (czasem także na górnej części pleców, w pobliżu karku) pojawia mi się zaczerwienienie. Te okolice wówczas bardzo swędzą. Mam wrażenie, że wówczas następuje reakcja łańcuchowa - te okolice bardzo swędzą, czasem więc nawet nieświadomie je drapię (np. przez sen), co jeszcze bardziej nasila te objawy. W pewnym momencie skóra jest już bardzo czerwona, zaczyna mieć inną fakturę (chropowatą). Problem ustaje po tygodniu, dwóch. I pojawia się znów - tak jak napisałem - po kolejnych dwóch tygodniach. Z czego może to wynikać i co powinienem zrobić? Czy są jakieś maści dostępne bez recepty, które mogę stosować objawowo? I czy jest coś, co może wywoływać taką reakcję? Próbowałem zwracać uwagę na ubiór, odżywianie itp., ale wygląda na to, że nic się nie w tych obszarach nie zmienia, co by uzasadniało okresowość tych zmian. Bardzo proszę o poradę. Nie wiem czy to istotne, ale mam 25 lat, pracuję w biurze, nie mam w domu żadnych zwierząt, nie jestem (a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo) na nic uczulony. Nikt inny w domu nie ma podobnych objawów.

Witam serdecznie!
Po przeczytaniu Pana problemu nasuwa się podejrzenie alergii na konkretną koszulę lub nawet kilka tej samej firmy, lub o tym samym składzie materiału. Pisze Pan, że pracuje w biurze, a zatem jak mniemam chodzi Pan zwykle w koszulach z kołnierzykiem, który jest najbardziej opiętym miejscem w całym ubiorze. Ze względu na ustępowanie zmian i jedynie miejscowe zmiany skórne poobserwowałabym siebie, czy dolegliwości nie pojawiają się przy założeniu konkretnej odzieży. Płyn do płukania raczej wykluczam.
Należy się także przypatrzeć swojej skórze, czy przez stałe ocieranie szyi nie dochodzi do jej wysuszenia, co nasila świąd, co po podrapaniu powoduje wtórne zaczerwienienie skóry.
Rozpoznania są mało specjalistyczne, ale w praktyce najczęstsze.
Jeżeli moje przypuszczenia się nie potwierdzą, wskazana będzie wizyta u dermatologa, który będzie miał możliwość obejrzenia zmian i zalecenia odpowiedniego leczenia.
Pozdrawiam