Zadrapanie powierzchni gałki ocznej – czy ma to groźne powikłania?

Witam, jak w temacie podczas pracy przy winogronie jedna z grubszych gałęzi uderzyła mnie w oko, a dokładniej w gałkę otwartego oka, przez co podczas oględzin zauważyłem zadrapanie gałki ocznej przypominające rysę na szkle, objawem tego urazu jest lekki ból, łzawienie, lekki światłowstręt oraz, co za tym idzie, samoczynne zamykanie powieki. Czy jest to bardzo groźny uraz i czy bez odpowiedniego leczenia jest groźny? Czekam na szybką odpowiedź. Z poważaniem, Marcin

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Drogi Panie!

Tego typu uraz może skutkować poważnymi powikłaniami zaburzającymi znacznie widzenie tj. zapalenie rogówki wywołane przez drobnoustroje, zmętnienie rogówki czy też zaćmę, jaskrę pourazową.

W każdej takiej sytuacji należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza okulisty, w celu zbadania i zaopatrzenia uszkodzenia oka. Konieczne jest stosowanie antybiotyków miejscowo.

Do czasu wizyty należy oko zabezpieczyć przed kolejnym urazem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!