Zagrożenie odziedziczenia skłonności do upośledzenia umysłowego

Witam,moja siostra (l.40) jest osobą upośledzoną umysłowo w stopniu lekkim. Jako dziecko była konsultowana w CZD ale z dokumentacji nie wynika jaka była przyczyna upośledzenia. Obawiamy się z mężem czy nasze dziecko (w planach) nie będzie upośledzone.Jakim badaniom najlepiej się poddać i czy badać nas czy siostrę a może rodziców? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Badania genetyczne w ciąży

Badania genetyczne w ciąży są bardzo istotne dla przyszłych mam. Wykonuje się je głownie w przypadku zwiększonego ryzyka genetycznego oraz u kobiet, po 35. roku życia. W takich przypadkach zwiększa się szansa wystąpienia u dziecka chorób o podłożu genetycznym. Czy inwazyjne badania prenatalne wiążą się z dużym ryzykiem? Kto może i powinien je wykonać? W jakich sytuacjach są one szczególnie wskazane? Na te i inne pytania odpowiada genetyk kliniczny - dr n. med. Artur Barczyk.

Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

W tym celu prosze zgłosić się wraz z siostrą do genetyka klinicznego. Po badaniu i szczegółowym zebraniu wywiadu odpowie on na pytanie odnośnie ryzyka wystąpienia upośledzenia u państwa dzieci oraz zaleci ew. badania genetyczne mogace wykryć ew. podłoże upośledzenia.

0

Przede wszystkim zgłosić się Z SIOSTRĄ do najbliższej Poradni Genetycznej celem oceny klinicznej i analizy dokumentacji medycznej siostry. Dopiero później można myśleć o badaniach genetycznych. Diagnostykę genetyczną trzeba zacząć od siostry.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty