Zagrożenie odziedziczenia skłonności do upośledzenia umysłowego

Witam,moja siostra (l.40) jest osobą upośledzoną umysłowo w stopniu lekkim. Jako dziecko była konsultowana w CZD ale z dokumentacji nie wynika jaka była przyczyna upośledzenia. Obawiamy się z mężem czy nasze dziecko (w planach) nie będzie upośledzone.Jakim badaniom najlepiej się poddać i czy badać nas czy siostrę a może rodziców? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

Aleksander Ropielewski

W tym celu prosze zgłosić się wraz z siostrą do genetyka klinicznego. Po badaniu i szczegółowym zebraniu wywiadu odpowie on na pytanie odnośnie ryzyka wystąpienia upośledzenia u państwa dzieci oraz zaleci ew. badania genetyczne mogace wykryć ew. podłoże upośledzenia.

Przede wszystkim zgłosić się Z SIOSTRĄ do najbliższej Poradni Genetycznej celem oceny klinicznej i analizy dokumentacji medycznej siostry. Dopiero później można myśleć o badaniach genetycznych. Diagnostykę genetyczną trzeba zacząć od siostry.