Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 9 4 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zagrożenie odziedziczenia skłonności do upośledzenia umysłowego

Witam,moja siostra (l.40) jest osobą upośledzoną umysłowo w stopniu lekkim. Jako dziecko była konsultowana w CZD ale z dokumentacji nie wynika jaka była przyczyna upośledzenia. Obawiamy się z mężem czy nasze dziecko (w planach) nie będzie upośledzone.Jakim badaniom najlepiej się poddać i czy badać nas czy siostrę a może rodziców? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

W tym celu prosze zgłosić się wraz z siostrą do genetyka klinicznego. Po badaniu i szczegółowym zebraniu wywiadu odpowie on na pytanie odnośnie ryzyka wystąpienia upośledzenia u państwa dzieci oraz zaleci ew. badania genetyczne mogace wykryć ew. podłoże upośledzenia.

0

Przede wszystkim zgłosić się Z SIOSTRĄ do najbliższej Poradni Genetycznej celem oceny klinicznej i analizy dokumentacji medycznej siostry. Dopiero później można myśleć o badaniach genetycznych. Diagnostykę genetyczną trzeba zacząć od siostry.

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety