Zainteresowanie nagimi kobietami u 8-latka

Witam ,mam pytanie odnosnie mojego syna ktory ma 8 lat i interesuje sie kobietami . tzn. interesuje go Jak wyglada naga kobieta. Nie bardzo wiem jak mu to wytlumaczyc i zaspokoic jego ciekawosc. Obawiam sie ze to zbyt wczesnie na takie obrazki dla niego ...

Dzień dobry.

Wbrew temu, co Pani napisała, Pani syn z całą pewnością nie interesuje się jeszcze kobietami. Jego zainteresowanie wynika prawdopodobnie po prostu ze zwyczajnej ciekawości, podsyconej być może usłyszanymi rozmowami wśród kolegów, bądź jakimś "nagim" obrazkiem. W takim wieku zainteresowanie ciałem nie oznacza też jeszcze zainteresowania seksem, co jest charakterystyczne dla wieku znacznie późniejszego. Może Pani spokojnie porozmawiać z synem na temat budowy ciała kobiety (nie wdając się zbytnio w anatomiczno-fizjologiczne szczegóły) oraz przede wszystkim różnic w budowie ciała kobiet i mężczyzn. Warto zadbać też, by rozmowa z synem nie przybrała też charakteru moralnego pouczania na temat grzeszności ciała i zła wynikającego z seksualności człowieka.
Mówiąc krótko - im bardziej rzeczowo, tym lepiej. Niekoniecznie też musi Pani rozmowę tę ilustrować obrazkami.
Na koniec dodam, że warto podejmować tego rodzaju tematy z dzieckiem, które i tak swoją poznawczą ciekawość zaspokoi - czerpiąc wiedzę na przykład z niezbyt zaufanych źródeł, jak koledzy, czy wszechobecny internet.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Dzień dobry!

Ciekawość jest naturalną cechą dziecka, a wszystkie sfery świata są dla niego takie same. Z podobnym nastawieniem pyta o to, skąd się bierze śnieg, dlaczego samolot leci, jak i o to, jak wygląda naga kobieta i dlaczego nie ma penisa. To dorośli nadają tym pytaniom o seksualność negatywny kontekst, traktują ten temat jako trudny, niewygodny, niepotrzebny. Obrazki ludzkiego ciała stosuje się już w edukacji przedszkolaków. Nie muszą być to zdjęcia szczegółowo przedstawiające genitalia, ale schematy, rysunki, szkice, postaci animowane. Może też Pani sama narysować synowi szkic ciała i na jego podstawie odpowiadać na pytania. Pytania o płciowość, seksualność są naturalne i warto na nie odpowiadać. Na pewno jednak, jeśli podczas takiej rozmowy o tym, czym jest pochwa, macica i do czego służą piersi, opowie Pani synowi inną ciekawostkę np. o tym, jak rosną zęby albo jak działają złudzenia optyczne, będzie to dla niego równie ciekawe. O edukacji seksualnej dzieci w każdym wieku powstało wiele mądrych książek, podręczników, poradników. Warto, żeby lekturę rozpoczęli sami rodzice.

Pozdrawiam!

Ciekawość dzieci związana z budową ludzkiego ciała, zwłaszcza płci przeciwnej jest naturalna. Jeżeli ten temat jest dla Pani krępujący, proponuję podejść do niego bardziej naukowo niż emocjonalnie. Może Pani porozmawiać z synem korzystając z książeczek lub ilustracji dotyczących budowy ludzkiego ciała - opisujących i ilustrujących w sposób schematyczny różne układy (kości, mięśnie, krew itd.) w tym różnice w budowie ciała kobiety i mężczyzny. Wiele takich opracowań jest przygotowanych specjalnie dla dzieci. Za parę lat syn za pewne spotka się z podobnymi materiałami na lekcjach przyrody i biologii. Ważne, aby dziecko miało poczucie, że jest to temat naturalny, a nie wstydliwy, tajemniczy czy nieprzyzwoity. Posiadanie rzeczowych informacji być może ograniczy poszukiwanie wiedzy w relacjach z rówieśnikami i w tajemnicy przed osobami dorosłymi, ponadto da synowi poczucie, że również w sprawach krępujących, może zwrócić się do Rodziców. Pozdrawiam.