Zajadam stres. Jak sobie z tym poradzić?

Mam poważny problem. Mam 17 lat i od dawna próbuję schudnąć. Nie jestem bardzo gruba, powiedziałabym, że w miarę normalna, ale nie czuję się dobrze z tym jak wyglądam. Moim największym problemem jest to, że potrafię bardzo dużo zjeść, a mimo to nie czuje się syta i nadal mam bardzo duże łaknienie. Kolejnym problemem jest to, że zajadam stres. Jak sobie z tym poradzić? Błagam pomóżcie!

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Nie podała Pani swoich parametrów (masy ciała i wzrostu), dlatego trudno stwierdzić, czy rzeczywiście ma Pani nadwagę lub otyłość.
Polecam jednak przeczytanie artykułu http://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-stres-dieta oraz http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-dobry-humor .
Aby ograniczyć ilość jedzenia w sytuacjach stresowych, polecam aktywność fizyczną. Szczególnie taką, która sprawi Pani przyjemność. Należy regularnie ćwiczyć, najlepiej kilka razy w tygodniu. Uprawianie sportu powoduje wzrost wydzielania tzw. hormonów szczęścia, co m.in. powoduje zmniejszenie apetytu.
Na zwiększone łaknienie polecam Pani codzienne stosowanie pełnoziarnistych przetworów zbożowych, produktów bogatych w błonnik pokarmowy oraz grubych kasz - także bogatych w błonnik oraz magnez. Do codziennego menu należy także włączyć świeże warzywa i owoce oraz mleko.
Na śniadanie może Pani spożywać płatki owsiane/żytnie na mleku bądź wodzie z dodatkiem owoców. Taki posiłek daje uczucie sytości i ma stosunkowo niski indeks glikemiczny.
Pozdrawiam