Zajście w ciążę po poronieniu samoistnym

Witam! Mam 39 lat, 15 października miałam przeprowadzony zabieg łyżeczkowania (powód zatrzymanie samoistne - 10 tydzień c.- pierwsza ciąża). Pierwszy okres pojawił się 07.XI, trwał 4 dni, drugi 01.XII, dziś, tj. 03.I. nadal oczekuję na okres, zwykle miałam cykle regularne, co 26 dni. Test ciążowy negatywny - zastanawiam się, czy niepokoić się przedłużającym się cyklem - brakiem okresu, - 2 tyg. po zabiegu miałam powikłanie po zabiegu, zastosowano antybiotykoterapię - skutecznie.

Obecnie od 20 XI. nie mam żadnych niepokojących bólów, czuję się dobrze, miesiąc po zabiegu miałam wykonane badanie USG dopochwowe przez dwóch różnych lekarzy, którzy stwierdzili, że zabieg wykonano prawidłowo, nie mam zrostów ani innych okoliczności, które mogły by wskazywać na jakąś nieprawidłowość. Chciałbym wiedzieć, czy mam powody do niepokoju, ze względu na opóźniający się okres, bowiem po trzecim okresie chciałam starać się o ponowne zajście w ciążę. Lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań. Jak długo powinnam czekać na okres i czy ewentualnie jeszcze przed tym 3 okresem mogę już rozpocząć starania? Czy powinnam z tym pójść do lekarza, czy cierpliwie czekać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli faktycznie nie zaszła Pani w ciążę, to miesiączka najpewniej pojawi się niedługo - za kilka-kilkanaście dni. Czasem te pierwsze cykle po ciąży (czy zakończonej pomyślnym rozwiązaniem, czy poronieniem) są nieregularne, nie należy od razu się tym niepokoić. Nie musi Pani jeszcze wybierać się do lekarza, tym bardziej, że wykonywano już badanie USG, które nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Co innego, gdyby krwawienie opóźniało się długo - np. 2-3 miesiące, a Pani odczuwałaby bóle w podbrzuszu - wtedy konsultacja byłaby wskazana.
Uważa się natomiast, że można starać się o kolejną ciążę już po 2-3 miesiączkach po poronieniu. Myślę, że nie ma przeciwwskazań, by już teraz rozpoczęła Pani starania, choć jeśli menstruacja ma się pojawić niedługo, to w obecnym cyklu może Pani już być po owulacji.
Dla pewności, radzę jeszcze ponownie wykonać test ciążowy z moczu lub z krwi. Testy z moczu nierzadko dają we wczesnym okresie ciąży wynik fałszywie negatywny.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!