Zajście w ciażę z nosicielem wirusa żółtaczki typu B a ryzyko zachorowania dziecka

Witam, mój partner jest nosicielem wirusa żółtaczki typu B, ja jestem zdrowa i szczepiona . Zastanawiam się jeśli zajdę z tym partnerem w ciążę, czy moje dziecko też będzie chore na żółtaczkę ?Albo czy jest jakiś sposób by tak się nie stało ?
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Powinna Pani oznaczyć u siebie poziom przeciwciał antyHBS, aby upewnić się, że szczepienie było skuteczne i jest Pani chroniona przed zakażeniem (wynik prawidłowy to >10 IU/L).
Jeśli tak, nie ma powodów do niepokoju.
Może Pani zajść w ciąże z osobą HBV(+) bez ryzyka zakażenia płodu.
Noworodek powinien być zaszczepiony w pierwszej dobie po porodzie w celu profilaktyki zakażenia od ojca.
Proszę także pamiętać, że u około 60-70% noworodków występuje żółtaczka fizjologiczna i nie ma ona nic wspólnego z wirusowym zakażeniem wątroby typu B.