Zakażenie bakterią helicobacter pylori - czy to coś groźnego?

Panie doktorze, proszę o pomoc. Strasznie denerwuję się zdrowiem mojej mamy. Jest alergikiem, od pół roku męczy ją kaszel. Utożsamiano to z alergią, mieszkamy na wsi, więc kontakt z tymi wszystkimi pyłkami mamy cały czas. Nie ustępował, udała się do pulmonologa, lekarka dała jej leki F***, V***. Trochę ustąpiło, jednak od czasu do czasu zakaszlała. Czuła się już lepiej. Po jakichś 4 miesiącach udała się znów i te same leki plus M***. Jednak zaczeła się czuć źle po tym leku, jakoś tak ociężale i pełno, nawet mówiła, że chyba przytyła troszkę. Póżniej kilka dni zaczęło ją boleć ucho, więc laryngolog. Powiedział, że to ból od gardła i że ma zapalenie gardła, całe czerwone itd. Kazał jej zrobić test na Helicobacter pylori i wyszło, że ma tę bakterię. Przeczytałam, że ona wywouje wrzody żołądka, jednak mama nie wymiotuje , nie boli ją żołądek tak bardzo. Czasem odczuwa właśnie to uczucie pełości ale to też utożsamia z wiekiem ( ma 48 lat). Lekarz laryngolog powiedział, że ta bakteria może powodować ten kaszel. Bardzo się denerwuję, proszę o jakąś radę. Mieszkamy na wsi, lekarze tutaj... szkoda nawet pisać. Chodzimy prywatnie, bo na fundusz to lepiej nie iść. Proszę napisać co to może być i czy groźne. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.
Zacznijmy od testu na Helicobacter pylori. Wydaje się, że jedynym wskazaniem do jego wykonania w przypadku Pana mamy było uczucie pełności. Może to być co prawda początkowy objaw zakażenia, ale jest on bardzo niecharakterystyczny i bardziej niż testu na obecność bakterii wymaga on dokładnego badania fizykalnego, ze szczególnym uwzględnieniem jamy brzusznej. Dodatni wynik testu nie od razu musi oznaczać konieczność wszczęcia antybiotykoterapii. Ta jest stosowana wtedy, gdy potwierdzono zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody, albo gdy występują objawy związane z zakażeniem. Bezobjawowe przypadki zwykle nie są leczone. Sama bakteria niewiele ma wspólnego z kaszlem. Prowadzone są co prawda badania na temat jej wpływu na przebieg chorób takich jak astma lub refluks żołądkowo-przełykowy, ale wyniki wciąż nie są pewne. Być może lekarz chciał zasugerować, że kaszel może być spowodowany chorobą refluksową. Jego diagnostyka ma jednak inny przebieg, a najlepszym badaniem na stwierdzenie refluksu jest wykonanie 24-godzinnej pH-metrii. Oczywiście wskazania do badania ocenia lekarz.
Podstawą działania zastosowanych przez pulmonologa jest regularne ich stosowanie. Tylko wtedy pozwolą one na zmniejszenie kaszlu. W żadnym wypadku nie można też samowolnie odstawiać zaleconych leków, gdyż może to pogorszyć przebieg choroby. Wszystkie objawy niepożądane proszę zgłaszać lekarzowi, który rozważy modyfikację leczenia.