Zakażenie gronkowcem staphylococcus epidermidis

Dobry wieczór, moja żona jest zakażona gronkowcem staphylococcus epidermidis, objawia się to wydzieliną z pochwy i kaszlem. Moje pytanie brzmi: czy mogła zarazić się poprzez stosunek z chorym na tę bakterię i czy ja mogę się zarazić? Czy to w ogóle jest wyleczalne w 100%?

Lek. Marta Hat

Witam! Staphylococcus epidermidis to bakteria, która występuje fizjologicznie na błonach śluzowych (jama ustna, nos, gardło, układ moczowo-płciowy) oraz skórze człowieka. U osób zdrowych nie wywołuje cech infekcji, natomiast może być przyczyną zakażenia u osób z obniżoną odpornością lub u osób z "ciałami obcymi' w organizmie - ze sztucznymi zastawkami, implantami, cewnikiem itp . W związku z tym "zarażenie" się tą bakterią nie jest możliwe, ponieważ występuje u każdego człowieka. W celu ustalenia leczenia należałoby mieć informacje na temat diagnostyki - jakie badania były wykonane. Zakażenia są wrażliwe na antybiotykoterapię, którą najlepiej wykonać zgodnie z antybiogramem. Pozdrawiam serdecznie!