Zakażenie odkleszczowe przez spojówki?

Dwa tygodnie temu wyciągnęłam pęsetą z przedramienia kleszcza (duży, dorodny osobnik). Kleszcz był tylko lekko przyczepiony, więc specjalnie się nie przejęłam. Jednak po wyciągnięciu oglądałam go i odruchowo nacisnęłam pesetę. Poczułam jak zawartość prysnęła mi do oka!! Wtedy dopiero spanikowałam, bo przecież wszystkie toksyny z kleszcza na pewno dostały się do mojego organizmu. Proszę o radę. Czy i kiedy powinnam wykonać jakieś badania w kierunku boreliozy? Obecnie czuję się dobrze i nie mam żadnych podejrzanych objawów chorobowych, ale minęło dopiero dwa tygodnie...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Pani sytuacja jest dosyć nietypowa i w literaturze nie ma również doniesień o możliwości przenoszenia chorób odkleszczowych przez spojówki. Na pewno trzeba się obserwować i w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza. W miejscu ukłucia kleszcza na przedramieniu - należy obserwować, czy nie pojawia się charakterystyczny rumień wędrujący, który jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia.

Jeżeli będzie chciała Pani wykonać badania w kierunku boreliozy w surowicy, to wykonuje się je po około 4 tygodniach od kontaktu.

Tutaj znajdzie Pani artykuł pt. borelioza.

Serdecznie pozdrawiam!