Zakażenie partnera wirusem HCV

Chciałam zapytać czy jako nosicielka hcv moge zarazić chloapaka kochając się bez prezerwatywy oczywiscie nie podczas menstruacji. Czy wirus jest w spermie i wydzielinie z pochwy i w takim razie jest tak samo zakaźny jak hiv czy hbv?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tylko materiał zawierający krew jest zakaźny w przypadku HCV.
Należy jednak pamiętać, że podczas stosunku może dojść do otarć nabłonka pochwy, co może skutkować niewielkim krwawieniem, a to z kolei przyczynić się do zakażenia partnera.
W związku z faktem, że nie istnieje szczepionka przeciwko HCV, rozsądnym jest stosowanie prezerwatyw podczas kontaktów seksualnych, aby zminimalizować ryzyko transmisji zakażenia.