Zakażenie połogowe po cesarskim cięciu

Witam, jestem dwa tygodnie po porodzie (CC). Przed porodem miałam dodatni wynik GBS. W szpitalu stwierdzono u mnie zakażenie połogowe (wynik CRP 119) i podawano antybiotyk przez 4 dni, a następnie wypisano (wynik CRP 88,6). Dostałam na wyjście Zinnat 0,5, który miałam brać przez kolejne 5 dni. Na 3 dzień po wyjściu ze szpitala powtórzyłam badanie CRP i wynik spadł do 35. Antybiotyk przestałam brać w środę 18.01, a dzisiaj zrobiłam kontrolne badanie CRP, które wyszło 33,3 (morfologia jest w porządku). Nie mam gorączki, żadnych mdłości itp. Jestem osłabiona, ale czuję się dobrze. Martwi mnie natomiast słaby spadek CRP. Na wizytę kontrolną do ginekologa jestem umówiona na początek lutego. Czy powinnam ją przyspieszyć, czy jest to normalne zachowanie organizmu?

Witam!
CRP jest bardzo czułym wskaźnikiem stanu zapalnego. Jego normalizacja zazwyczaj następuje dość szybko bo kilka dni po wyleczeniu zakażenia, jednakże jest to zależne od wielu czynników (także osobniczych) i niekiedy CRP utrzymuje się nieco dłużej. W opisanej sytuacji trudno odnieść się do przedstawionego wyniku CRP. Na taki wynik może mieć wpływ m.in. odbycie porodu poprzez CC 2 tygodnie temu. Generalnie brak innych cech infekcji (także w morfologii krwi) oraz znaczne obniżenie CRP w stosunku do początkowego pomiaru sugeruje skuteczność antybiotykoterapii. Wydaje się, że nie ma powodu do przyspieszania wizyty u ginekologa. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości należy skontaktować się z ginekologiem wcześniej. Pozdrawiam serdecznie!