Zakażenie rany po operacji przepukliny pachwinowej

Dzień Dobry!

Temat: Powikłanie (krwiak, gronkowiec) po operacji przepukliny pachwinowej skośnej! 15 lutego miałem operację przepukliny pachwinowej skośnej metodą lichtenstein'a, następnego dnia zostałem wypisany do domu. 20 lutego zgłosiłem się na SOR, bo rana po operacji bardzo napuchła i miałem krwiaka, lecz lekarz stwierdził, że to normalne i że mam się zgłosić 22 lutego do poradni przyszpitalnej. Zgłosiłem się, lekarz ściągnął mi dwie strzykawki krwi albo płynu podobnego do krwi, wysłał to na posiew. Od tej pory mam sączek zmieniany codziennie. 25.02 wynik posiewu, jakiś gronkowiec. Od tej diagnozy biorę antybiotyk. Proszę odpowiedzieć mi, czy zakażenie miejsca operowanego może wynikać z powodu zaniedbań lekarskich, czy to powikłanie to częste zjawisko i czy to jest groźne dla zdrowia? Bardzo dbałem o higienę, dezynfekowałem świeżą bliznę codziennie, zmieniałem opatrunki codziennie. Więc nie rozumiem skąd ta infekcja?

Czy zakażenie miejsca operowanego może wynikać z powodu zaniedbań lekarskich?

  • Zapewne nie. Zabiegi wykonuje się w warunkach sterylnych, z zachowaniem pełnej aseptyki i raczej nie ma możliwości zakażenia rany. Rana być może została zakażona w czasie zmiany opatrunku, wskutek nadwrażliwości na materiał wszczepiony (siatkę), być może bakterie dostały się drogą krwi z innych rejonów ciała (uśpione zakażenie np. w zębach, zatokach). To najczęstsze możliwości zakażenia.

Czy to powikłanie to częste zjawisko?

  • Statystycznie około 2-5%, więc dość często.

Czy to jest groźne dla zdrowia?

  • Jeśli w odpowiednim, wczesnym momencie takie zakażenie zostanie wykryte, w prawidłowy sposób zostanie leczone (tak jak w Pana przypadku) to nie ma powodu do niepokoju. Nie stanowi to zagrożenia dla Pana zdrowia. Rana na pewno wygoi się dobrze tylko w dłuższym okresie.