Zakażenie wirusem B19 w 5. tygodniu ciąży

Witam! Mam pytanie moj 1.5 roczny syn ma B19 wirusa i ja tez chyba sie zarazilam ( dreszcze,bole miesni itp.) martwi mnie tylko fakt ze jestem w 5tyg ciazy ! czy ja poronie???

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. U kobiet w ciąży istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia do płodu ale u większości dzieci z potwierdzonych zakażeniem wewnątrzmacicznym nie stwierdza się powikłań, a ich rozwój jest prawidłowy. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia poważnych powikłań u płodu, w tym ciężkiej niedokrwistości, obrzęku uogólnionego (hPV B19 jest najczęstszą przyczyną uogólnionego nieimmunologicznego obrzęku płodu), niewydolności serca, zapalenia mięśnia sercowego, a nawet zgonu, który najczęściej występuje w przypadkach zakażeń nabytych przed 20. tygodniem ciąży.