Zakładanie aparatu ortodontycznego w wieku 21 lat

Czy nakładanie aparatu ortodontycznego ruchomego ma sens w wieku 21 lat? Wada jest średnia. Nie stać mnie na stały aparat, ale na ruchomy byłabym chętna. Zastanawia mnie jednak fakt czy jest sens w niego inwestować. Czy będą efekty? I czy po zakończeniu leczenia można nałożyć aparat retencyjny? Czy jedynie po aparacie stałym?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Leczenie ortodontyczne u dzieci

Im wcześnie zauważy się nieprawidłowości w zgryzie, tym szybciej można rozpocząć leczenie. Zazwyczaj trwa wtedy ono znacznie krócej niż w przypadku późno rozpoznanej wady. Dlatego bardzo istotne są wizyty kontrolne u ortodonty. O tym, co może wpłynąć na powstanie wad zgryzu u dzieci i jak przebiega leczenie opowiada stomatolog Kamil Stefański.

Witam serdecznie,
Aparaty ortodontyczne ruchome są mniej skuteczne od aparatów stałych i stosuje się je przeważnie u dzieci. W przypadku niektórych, mniej skomplikowanych wad, można je również stosować u dorosłych - leczenie trwa jednak bardzo długo i wymaga sumiennego, codziennego noszenia aparatu. Efekt uzależniony jest od stopnia zaawansowania wady. Po zakończeniu leczenia, nosi się również aparat retencyjny, tak jak po tradycyjnym leczeniu aparatem stałym.
Najpierw należy się skonsultować z ortodontą czy takie leczenie jest w Pani przypadku w ogóle możliwe.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty