Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zakończenie diety bez efektu jojo

Witam! Mam 17 lat, 171 wzrostu i ważę 56kg. Odchudzałam sie przez pewien czas i chciałabym zakończyć bezpiecznie dietę , tak by uniknąć efektu jojo. Korzystałam z diety "garstkowej" i jestem bardzo zadowolona, ale nie wiem jak bezpiecznie mogę zakończyć to odchudzanie by nie powrócić do dawnej wagi. Jak to zrobic?
KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Wskazówki dla grzybiarzy

Należy powoli zwiększać kaloryczność diety np o 100 kcal co kilka dni, aż dojedziesz do zalecanej dla Ciebie eneregtyczności diety czyli ok 2000-2400 kcal.

Dietetyk należący do Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
0

Witam. Efekt jojo powstaje gdy nasza dieta i sposób odchudzania jest zbyt restrykcyjny – gdy spożywamy za mało kalorii, kiedy ćwiczymy codziennie przez długi czas np. 3 godziny dziennie, po czym powracamy do starych, często „złych” nawyków żywieniowych. Aby uniknąć powtórnego przybierania na wadze warto zastosować się do zdrowych zasad odżywiania i kierować się nimi przez całe życie (to nie dieta – to sposób żywienia). O prawidłowych zasadach odżywiania przeczytasz tutaj http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Z pewnością powinnaś nieco podwyższyć kaloryczność swojej codziennej diety (do Twojego zapotrzebowania energetycznego, które wynosi około1900-2000 kcal) – rób to jednak stopniowo, zwiększaj około 100 kcal tygodniowo i mierz się w obwodach, obserwuj czy waga nie rośnie – jeśli tak, zatrzymaj się na chwilę (ale nie zmniejszaj kaloryczności diety), po czy znowu kontynuuj zwiększanie energetyczności jadłospisu. Pamiętaj też, aby ćwiczyć regularnie minimum 3-4 razy w tygodniu po ponad 30 minut – tylko wtedy skutecznie unikniemy efektu jojo. Pozdrawiam.

Dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy