Zakrzep bez przepływu w żyłach głębokich a ryzyko amputacji kończyny

Witam, moja córka ma zdiagnozowany toczeń układowy z zespołem antyfosfolipidowym, zakrzep bez przepływu w żyłach głębokich nogi jest od połowy długości łydki do połowy uda. Czy można usunąć w jakiś sposób skrzepliny? Jakie leczenie oprócz heparyn i doustnych przeciwkrzepliwych?Czy jeśli skrzepliny się nie rozpuszczą grozi jej niedokrwienie i amputacja kończyny? Jakiej specjalności lekarz, oprócz reumatologa powinien ją leczyć?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Leczeniem zakrzepicy powinien zajmować się specjalista chirurg naczyniowy. Leczenie przede wszystkim obejmuje leki p/zakrzepowe. W niektórych przypadkach wykonuje się jednak leczenie zabiegowe. Zdecydowanie sugeruję konsultację ze specjalistą naczyniowcem.

Witam serdecznie. Leczenie zakrzepicy żył głębokich w zespole antyfosfolipidowym obejmuje bezterminową antykoagulację w dawkach leczniczych, najlepiej lekami przeciwskrzepliwymi tradycyjnymi (pod kontrolą INR - zalecany wynik w przedziale 2.0-3.0) lub nowoczesnymi (bez kontroli INR), z zaznaczeniem, że obie te grupy sa przeciwwskazane w czasie ciąży (wtedy heparyna drobnocząsteczkowa) oraz stosowanie również bezterminowe pońchochy II stopnia ucisku (regularnie w czasie dziennej aktywności). Leczenie zabiegowe zakrzepicy żył głębokich rezerwuje się dla przypadków z objęciem żył biodrowych, po uwzględnieniu istotnego ryzyka związanego z takim zabiegiem. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog