Zakrzep żyły siatkówki oka

Witam serdecznie, Mam zakrzep centr. żyly siatkowki oka lewego. Zakrzep miał miejsce ponad 2 m-ce temu. Od tego momentu jestem na L4, ponieważ wykonuję ciężką pracę fizyczną. Pomimo iż od tamtego momentu wzrok mi się dość znacznie poprawił, to nadal mam - jak to określił okulista - zniszczone naczynia oka i podczas nawet niewielkiego wysilku fizycznego możliwy jest wylew do ciała szklistego co może wiązać sie z utratą wzroku. Czy może oznaczać to pożegnanie się z dotychczasową formę pracy?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie są znane skuteczne metody zapobiegania ani leczenia zakrzepu żylnego siatkówki. Ważne jest wykluczenie ogólnoustrojowych stanów predysponujących do wystąpienia zakrzepu żylnego, a w przypadku ich stwierdzenia wdrożenie odpowiedniego leczenia. Z powodu niedokładnie poznanej patogenezy zakrzepów żylnych w leczeniu stosuje się z różnym powodzeniem następujące preparaty: kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna), leki przeciwzapalne, izowolemiczna hemodilucję, plazmaferezę, leki przeciwkrzepliwe (np. heparyna, warfaryna), środki fibrynolityczne, kortykosteroidy.

Na podstawie badania dna oka i wyniku angiografii fluoresceinowej dobiera się odpowiedni typ leczenia.

W przypadku utrzymującego się obrzęku plamki, rozległych obszarów niedokrwiennych i w neowaskularyzacji wykonuje się laseroterapię siatkówki (fotokoagulacja ogniskowa lub panfotokoagulacja siatkówki). Należy przede wszystkim dbać o dobry stan układu krążenia, właściwie leczyć nadciśnienie tętnicze, oceniać stężenie lipidów, okresowo wykonywać badanie morfologii krwi, a także walczyć z otyłością oraz paleniem tytoniu.