Zakrzepica żyły wrotnej z transformacją jamistą i naczyniami krążenia obocznego oraz miażdżyca aorty w wyniku TK

Witam chciałem zapytać, miałem robione badanie TK. i wyszło że mam zakrzepice żyły wrotnej z transformacją jamistą i naczyniami krążenia obocznego. Jeszcze rozpoznano miażdżyce aorty. Proszę napisać co to takiego, bo w klinice nic mi nie powiedziano, mówili że nie mogę brać na to schorzenie lekarstw. BARDZO PROSZĘ O POMOC. Pozdrawiam Grzegorz z Katowic.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Miażdżyca to bardzo skomplikowana/cicha choroba , w której przebiegu dochodzi do zwężenia lub uszkodzenia światła naczyń - w tym przypadku aorty. Warto zaznaczyć iż aorta jest głównym naczyniem naszego ciała. Jeżeli chodzi o zakrzepicę żyły wrotnej to sprawa wygląda następująco. W świetle naczynia stworzył się skrzep i je zaczopował. Na szczęście nasze ciało ma zdolność do wytworzenia krążenia obocznego co w pewnym stopniu odbarcza krążenie poniżej skrzepu.