Zakwasy i zmęczenie podczas aktywnego trybu życia

Dzień dobry, mam 24 lata i od dwóch miesięcy prowadzą aktywny styl życia. Zapisałam się na zumbę, interwały ogólnie fitness. Chodzę ok4 razy w tygodniu. Niestety mam pewien problem i nie umiem sobie z nim poradzić. Mianowicie kiedy ćwiczę (np. wczoraj) to po zajęciach nic mnie nie boli, czuję tylko zmęczenie. Natomiast dziś w nocy praktycznie nie mogłam spać i się ruszać tak mnie bolały mięśnie brzucha i całe plecy (jakby zakwasy). Rano jest to samo, jak się rozruszam to jest ok. Czy to normalne

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, takie objawy moga sie zdarzyć, szczególnie w początkowych kilku miesiącach ćwiczeń. Jednakże warto sprawdzić także poziomy elektrolitów, żelaza, magnezu oraz potasu. Pozdrawiam

Zmęczenie po dużym wysiłku fizycznym jest zupełnie normalne, a odczucie bólu w mięśniach pojawia się z pewnym opóźnieniem. Jednak opisane przez Panią objawy niekoniecznie są zupełnie typowe, gdyż ból po wysiłku fizycznym nie powinien mieć charakteru bardzo przykrego, takiego który może wybudzić człowieka ze snu. Sugerowałabym skonsultować ćwiczenia z trenerem, gdyż może nieprawidłowa technika powoduje, że wykonywane przez Panią ćwiczenia są nadmiernie obciążające dla organizmu. Ponadto wysiłek może nadmiernie obciążać organizm jeżeli jednocześnie stosuje Pani dietę redukcyjną. Proszę zadbać o to, aby po wysiłku spożyć pełnowartościowy posiłek i odpowiednią ilość płynów, co umożliwi prawidłową regenerację. Jeżeli to nie pomoże, a ból będzie się utrzymywał jeszcze po 3-4 tygodniach ćwiczeń sugerowałabym konsultację z fizjoterapeutą, gdyż szczególnie ból w okolicy pleców może być sygnałem problemów z układem kostnym.