Zalecana dawka witaminy D3 dla dziecka w wieku dwóch lat

Jaka jest obecnie zalecana dawka wit. D3 dla dziecka w wieku 2 lat. Czy należy przyjmować go przez cały rok, czy tylko w okresie jesienno-zimowym ? Czy lepsze są preparaty typu czysty tran, czy może jakieś preparaty wielowitaminowe?

Zalecana dawka dla dzieci w takim wieku wynosi 5 mikrogramów cholekacyferolu dziennie. Jeżeli podaje Pani dziecku urozmaiconą dietę będącą źródłem prekursorów oraz samej witaminy D (pełnotłusty nabiał, tłuste ryby) oraz wyprowadza dziecko regularnie na spacery w sposób umożlwiający kontakt skóry ze słońcem w okresie letnim nie ma potrzeby suplementacji. W okresie kiedy suplementacja jest zalecana wskazane jest stosowanie tranu lub preparatów jednoskładnikowych - gdyż podawanie dzieciom pełnego spektrum składników witaminowo - mineralnych jest obecnie uważane za nie niewskazane.