Zalecenia dietetyczne po nefrektomii

witam, prosze o pomoc przy zaleceniach dietetycznych po nefrektomii- z powodu guza pT3bNx, szukam i nie bardzo widze a mam wrazenie ze jednak dieta ma tu duze znaczenie dziekuje, pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,
Dieta ma bardzo duże znaczenie. Nie napisała Pani czy druga nerka jest zdrowa, czy jednak niewydolna. W przypadku ewentualnej przewlekłej niewydolności nerek należy ograniczyć białko, sód i fosfor z uwagi na upośledzoną funkcję wydzielniczą nerek. Ważnym wynikiem przesączanie kłębuszkowe (GFR - ma Pan te badanie zrobione?). Jeśli nerka jest zdrowa wówczas bardzo ważne jest picie dużej iości wody (nawet 3-4 litry dziennie) oraz zdrowa dieta śródziemnomorska.
pozdrawiam
Ewa Trusewicz, dietetyk
www.dietaifitness.pl