Zalecenia po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego i operacji przepukliny okołopępkowej

witam tydzien temu mialam usowany pecherzyk zolciowy metoda laparoskowa i mialam tez robiona przepukline okolopepkowa nie ma wstwionej siatki,za tydzien mam isc na kontrol,czy ja moge wychodzic na spacery,jezdzic autobusem lub leciec samolotem?poniewaz boje sie zeby znowu sie nie zrobila przepuklina,i czy mam dalej przyklejac plastry na rany,mialam je jutro sciagnac ale przed wczoraj zmienialam opatrunek ta rana od drenu tak jakby otworzyla sie?? dziekuje za odpowiedzi na moje pytanie

- Oczywiście w chwili obecnej może już Pani bez problemu wychodzić na spacery czy też jeździć autobusem. Samolotem radzę dopiero za około tydzień.
czy mam dalej przyklejac plastry na rany,mialam je jutro sciagnac ale przed wczoraj zmienialam opatrunek ta rana od drenu tak jakby otworzyla sie?
- To normalne, że rana po drenie jest otwarta, bo jej się nie zaszywa. Jeśli już minął tydzień czasu od zabiegu to opatrunków już nie trzeba zakładać na rany.