Zalecenia szczepień przeciw pneumokokom

Zaszczepiłam synka na pneumokoki. Jak mial 2 latka--lekarka zasugerowała. Obecnie syn ma 2,4 miesiace . Mowila ze to na odpornosc. A synek obecnie ma angine i mocny kaszel kupiłam syrop. Jaki sens ma tak drogie szczepienie 240 zł jak i tak synek jest chory. !! Na co jest szczepienie na pneumokoki!!!!!!!!!!! Po co wydawac tyle pieniędzy jak i tak moje dziecko moze chorowac. Pozdrawiam

Milena Lubowicz

Nie ma związku między szczepieniem przeciwko pneumokokom ( streptococcus pneumoniae) a zachorowaniem na anginę wywoływaną przez streptococcus pyogenes. Szczepionka chroni tylko przed bakterią przeciwko której została zrobiona. Zwykle zaleca się szczepienia przeciwko poważnym chorobom, które wiążą się z dużą liczbą powikłań, tak właśnie jest w przypadku pneumokoków. Wywołują one inwazyjną chorobę pneumokokową (ICHP), która jest przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz sepsy, zapalenia płuc z bakteriemią czy zapalenia wsierdzia, otrzewnej albo stawów. Zakażenie to może się dla dziecka skończyć kalectwem lub śmiercią. Bardzo słusznie, że zaszczepiła Pani swoje dziecko.
Pozdrawiam