Co jeść przy stwierdzonej anemii?

Badania wykazały u mnie Anemię, co oprócz dobrego jedzenia , wskazane, jakie leki, a czego mi nie wolno. Jem za dwóch, mam tzw. metabolizma, cośnienie 100/70. Nie używam alkoholu, uprawiam 3 razy w tygodniu wschodnią szt.walki.

Dzień dobry!

Zmniejszone wchłanianie żelaza przez organizm może być skutkiem m.in: diety ubogiej w żelazo, nieprawidłowego odżywiania, alkoholizmu, wegetarianizmu i przewlekłych biegunek. Zwiększona utrata żelaza może być wywołana np. krwawieniem z przewodu pokarmowego.

Najlepszymi źródłami żelaza w diecie są: podroby, suche nasiona roślin strączkowych (groch, fasola, soczewica, cieciorka),drób, ryby, jaja, produkty zbożowe (płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty, makaron pełnoziarnisty), niektóre warzywa (buraki, boćwina, groszek). Zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego mogą być źródłem żelaza. Jednak żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych (np. mięso, podroby, wędliny, jaja) jest lepiej przyswajana przez nasz organizm. Jeśli nie ma przeciwwskazana zalecam spożywać żelazo pochodzące z różnych źródeł. Wówczas stan zdrowia powinien się szybciej poprawić.

Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska
www.diet-coaching.xaa.pl