Żałoba po śmierci ojca i depresja u 16-latki

Jak pomóc przejść przez żałobę po ojcu mojej 16-letniej córce, która choruje na depresję? Mąż był alkoholikiem, nie miał dobrego kontaktu z córką.

odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam. Wbrew pozorom to nie jest tak, że żałobę ma się tylko po "dobrym" ojcu. Kiedy umrze ojciec kiepski, niedostępny, umiera jakby podwójnie - nie ma już szansy na to, że jego zachowanie się poprawi, że będzie miał z córką więź. Dlatego to takie trudne. Po dobrym ojcu ma się przynajmniej piękne wspomnienia, po ojcu kiepskim nie zostaje nic. Tylko głuchy żal, że się nie zaznało tej bliskości. Proszę być blisko córki, wspierać ją, słuchać jeśli będzie chciała rozmawiać a milczeć, jeśli nie będzie chciała. Skoro choruje na depresję to musi być też Pani bardzo uważna na ewentualne symptomy pogarszania się jej stanu. Nie wiem, czy córka bierze leki, jeśli tak, to trzeba pilnować żeby ich nie zapominała. Każdą żałobę trzeba przeżyć a to wymaga czasu. Pozdrawiam i życzę powodzenia!