Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 6 5 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Założenie własnej rodziny a lęki z dzieciństwa

Witam. Moje pytanie jest raczej skierowane do psychologa / psychiatry. Dziś jestem już osobą dorosłą, planuję założenie własnej rodziny. Jednak często nawiedzają mnie obrazy ze wczesnego dzieciństwa, np krzyki rodziców o błahe sprawy, ciągłe pretensje. Często wywoluje to wiele negatywnych emocji, typu czuję sie niepotrzebna, nieważna. Aktualnie nie mam z nimi kontaktu. Powinnam udać się z tym do specjalisty ?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Tak, dobrze by było, gdyby skorzystała Pani z pomocy psychoterapeuty, aby przepracować obrazy z dzieciństwa. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog i terapeutka Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach.
0

Witam Bardzo często przykre doświadczenia z przeszłości uniemożliwiają nam otwarcie się na drugą osobę i obdarzenie jej zaufaniem. Żeby ułożyć sobie przyszłość, należy uporać się z przeszłością, w przeciwnym razie teraźniejsze relacje i wydarzenia życiowe będą ciągle przeżywanie i interpretowanie w nawiązaniu do bolesnych doświadczeń z przeszłości. Przeszłe wydarzenia zapewne odcisnęły w Pani duszy piętno w postaci niskiej samooceny oraz lęku przed byciem odrzuconą, co skutecznie może Pani utrudnić stworzenie stabilnego i satysfakcjonującego związku, Przeszłości w żaden sposób nie zdoła Pani zmienić, nie ma więc sensu roztrząsać jej bez przerwy, gdyż w ten sposób traci Pani teraźniejszość a tym samym uniemożliwia Pani sobie budowanie przyszłości. Aby stworzyć satysfakcjonujące relacje z partnerem, trzeba wypracować nowe (odmienne od tych wyniesionych z domu) wzorce zachowania w relacjach z innymi ludźmi, a zwłaszcza z mężczyznami . Zachęcam Panią do psychoterapii, która jest najskuteczniejszym sposobem uporania się z przeszłością. Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
0

To bardzo odpowiedzialne z Pani strony, że myśląc o własnej rodzinie, ma Pani na uwadze swoje złe doświadczenia z dzieciństwa. To, że rodzice zachowywali się w ten czy inny sposób, nie oznacza że sytuacja powtórzy się w Pani przypadku. Jest Pani teraz dorosłą osobą i ma Pani wpływ na to jak będzie Pani postępować. Uczucie bycia niepotrzebną, nieważną jest charakterystyczne dla osób, które w dzieciństwie były ofiarami przemocy fizycznej i/lub psychicznej. Na szczęście łatwo jest sobie z nimi poradzić przy wsparciu specjalisty. Dlatego warto byłoby udać się do psychologa/terapeuty, by móc przepracować traumy z dzieciństwa i bez obciążeń móc kierować swoim dorosłym życiem. Pozdrawiam serdecznie.

Dyplomowany psycholog i coach. Absolwentka Szkoły Coachów i Trenerów Grupy TROP.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy