Założenie własnej rodziny a lęki z dzieciństwa

Witam. Moje pytanie jest raczej skierowane do psychologa / psychiatry. Dziś jestem już osobą dorosłą, planuję założenie własnej rodziny. Jednak często nawiedzają mnie obrazy ze wczesnego dzieciństwa, np krzyki rodziców o błahe sprawy, ciągłe pretensje. Często wywoluje to wiele negatywnych emocji, typu czuję sie niepotrzebna, nieważna. Aktualnie nie mam z nimi kontaktu. Powinnam udać się z tym do specjalisty ?

Tak, dobrze by było, gdyby skorzystała Pani z pomocy psychoterapeuty, aby przepracować obrazy z dzieciństwa. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam
Bardzo często przykre doświadczenia z przeszłości
uniemożliwiają nam otwarcie się na drugą osobę
i obdarzenie jej zaufaniem.
Żeby ułożyć sobie przyszłość, należy uporać się
z przeszłością, w przeciwnym razie teraźniejsze relacje
i wydarzenia życiowe będą ciągle przeżywanie i interpretowanie
w nawiązaniu do bolesnych doświadczeń z przeszłości.
Przeszłe wydarzenia zapewne odcisnęły w Pani duszy
piętno w postaci niskiej samooceny oraz lęku
przed byciem odrzuconą, co skutecznie może Pani utrudnić
stworzenie stabilnego i satysfakcjonującego związku,
Przeszłości w żaden sposób nie zdoła Pani zmienić,
nie ma więc sensu roztrząsać jej bez przerwy,
gdyż w ten sposób traci Pani teraźniejszość
a tym samym uniemożliwia Pani sobie
budowanie przyszłości.
Aby stworzyć satysfakcjonujące relacje
z partnerem, trzeba wypracować nowe
(odmienne od tych wyniesionych z domu) wzorce
zachowania w relacjach z innymi ludźmi, a zwłaszcza
z mężczyznami .
Zachęcam Panią do psychoterapii, która jest
najskuteczniejszym sposobem uporania się
z przeszłością.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie

To bardzo odpowiedzialne z Pani strony, że myśląc o własnej rodzinie, ma Pani na uwadze swoje złe doświadczenia z dzieciństwa.
To, że rodzice zachowywali się w ten czy inny sposób, nie oznacza że sytuacja powtórzy się w Pani przypadku. Jest Pani teraz dorosłą osobą i ma Pani wpływ na to jak będzie Pani postępować.
Uczucie bycia niepotrzebną, nieważną jest charakterystyczne dla osób, które w dzieciństwie były ofiarami przemocy fizycznej i/lub psychicznej. Na szczęście łatwo jest sobie z nimi poradzić przy wsparciu specjalisty. Dlatego warto byłoby udać się do psychologa/terapeuty, by móc przepracować traumy z dzieciństwa i bez obciążeń móc kierować swoim dorosłym życiem.

Pozdrawiam serdecznie.