Zamęt z pigułkami

Witam! Po raz pierwszy nabroiłam przy braniu pigułek... przy poprzednim blistrze zapomniałam pigułki w 2 tyg. ich brania. Niewziętą pigułkę zauważyłam po paru dniach, wtedy też wzięłam ją razem z przeznaczona na ten dzień. Ponieważ nie współżyłam w tym czasie, byłam spokojna, że się nic nie stało (związek na odległość). Jak zrozumiałam "nie skorygowanie" w ciągu 48 h przyjęcie pigułki wymaga używania dodatkowych Śródków antykoncepcyjnych przez kolejne 7 dni. A ja tego nie zrobiłam, przy czym wzięłam 7 pigułek + ta zapomniana (tyle, że dużo później). Niezabezpieczony stosunek odbyłam 7 dnia już po prawidłowym braniu pigułek (w tym dniu też już ją wzięłam). W opakowaniu zostały jeszcze 2 pigułki. Po konsultacji z moją panią ginekolog z powodu bólu głowy w czasie przerwy, nie zrobiłam jej, tylko rozpoczęłam nowy blister... I znowu pomyłka... tyle że w drugą stronę... tym razem wzięłam 2 pigułki jednego dnia w 1 tyg. ich przyjmowania. Teraz kończę drugi tydz. pigułek i od wczoraj mam skąpe plamienia, ale jednak, oraz nabrzmiałe piersi. Schematycznie wygląda to tak: 1 blister: zapomniana pigułka na początku 2 tyg. ---> 7 dni prawidłowe zażycie pigułki, w tym wzięcie zapomnianej pigułki po paru dniach ---> 7 dnia niezabezpieczony stosunek ok. 2 h po wzięciu pigułek ---> brak przerwy, rozpoczęcie 2 blistra ---> 1 tydz. wzięcie o jedną pigułkę za dużo ---> połowa 2 tyg. plamienia. Czy są to wahania hormonalne spowodowane wprowadzonym przeze mnie chaosem, czy mogę podejrzewać ciążę? Bardzo proszę o odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Większość producentów pigułek podaje, że pominięcie tabletki w drugim tygodniu cyklu nie wiąże się z ryzykiem ciąży i koniecznością stosowania dodatkowego zabezpieczenia (proszę sprawdzić w ulotce Pani leku). W przypadku zażycia jednego opakowania za drugim (bez robienia przerwy) krwawienie nie następuje po zakończeniu pierwszego opakowania (ponieważ nie ma przerwy). Krwawienie to (albo plamienia) może wystąpić pod koniec drugiego blistra albo w jego połowie. Najprawdopodobniej tak jest w Pani przypadku. Przyjęcie dwóch tabletek naraz jednego dnia nie wiąże się z kłopotami (tylko proszę pamiętać, aby w związku z tym nie wydłużyć przerwy miedzy obecnym opakowanie i następnym powyżej 7 dni).

Z tego, co Pani pisze, raczej nie wynika, aby istniało w Pani przypadku duże ryzyko ciąży, jednak jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, proszę wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam!