Zofenil zamieniony na Tertensif przy nadciśnieniu

Dzień dobry, mam 41 lat i nazywam się Łukasz. Od pewnego czasu mam podwyższone ciśnienie. Mierzyłem sobie je zawsze w domu i raz było w normie, a innym razem było w granicach 180 na 90. Jak zacząłem bardziej odczuwać te skoki ciśnienia poszedłem do lekarza który przepisał mi lek na nadciśnienie ZOFENIL 30. Brałem ten Zofenil  przez dwa tygodnie i nie zauważyłem żadnego efektu, ciśnienie od 140 na 90 do 160-170 na 100, poszedłem wiec znowu do lekarza który zmienił mi tamten lek na Tertensif SR1,5, mam go brać przez następne dwa tygodnie. Nie wiem czy na lepszy zmienił bo tamten był 30 miligramów a ten 1,5 miligramów. Zastanawiam się nad dawkowaniem Zofenilu, może miałem za mała dawkę i dlatego nie działał, może nie ma potrzeby zamieniać tych leków. Jak wygląda skuteczność leku Zofenil i jego zamienniku? Może gdzieś można kupić te lekarstwa taniej? Proszę o rade i pomoc, będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Są to dwa różne leki i dlatego nie ma co porównywać ilości miligram. Dziwię się jednak postępowaniu lekarza bo w nadciśnieniu staramy się dobrać lek nieszkodliwy i skuteczny. Jeśli brak owej skuteczności, a nie ma żadnych objawów ubocznych nie rezygnujemy z dotychczasowego leczenia tylko dokładamy lek o innym mechanizmie działania. Np Tertensif świetnie pasuje do takiego leku jak Zofenil i oba naraz działają zwykle o wiele silniej niż osobno. Często też pełny efekt hipotensyjny występuje dopiero po 3-4 tygodniach. Ciśnienie 170/100 nie zagraża życiu, ale oczywiście należy je leczyć jeśli nie chce się dostać zawału ;)

Magdalena Mroczek

Zofenil to lek stosowany w łagodnym i umiarkowanym nadciśnieniu tętnicznym . Jest to lek z tzw. grupy inhibitorów ACE. Lek zmniejsza syntezę angitensyny II i zmniejsza zwężenie naczyń. Może prowadzić do zwiększenia stężenia potasu we krwi i utraty wody i sodu.

Tertensif to również lek moczopędny, hipotensyjny. Zwiększa wydalanie moczu i rozszerza naczynia. Obniżenie ciśnienia jest stopniowe, ale trwa przez długi czas. Lek może być z powodzeniem stosowany u pacjentów z cukrzycą.

Każdy z tych leków zawiera inną substancję czynną i ma inny mechanizm działania, dlatego nie można porównywać ich dawek. W leczeniu nadciśnienia tętniczego można stosować różne leki o różnych mechanizmie działania. To lekarz bierze pod uwagę stan kliniczny pacjenta i choroby towarzyszące i dobiera lek i jego dawkowanie. Czas w którym leki rozwijają pełne działanie jest różny, ale już w pierwszej dobie może być widoczny efekt. Czasem na rozwinięcie się pełnego efektu działania leku trzeba czekać nawet miesiąc. Dlatego nie należy zbyt szybko rezygnować z leku. Często, jeśli ciśnienie jest źle kontrolowane, zwiększa się dawkowanie już używanego leku, a jeśli jest to dalej nieskuteczne, stosuje się dwa lub więcej leków, o różnym mechanizmie działania.

Proszę dalej przyjmować zapisany lek, mierzyć regularnie ciśnienie i zapisywać wartości, a potem pójść z wynikami pomiarów na kontrolę do lekarza. Ciśnienie nie powinno przekraczać 140/90 mmHg.