Zamiana preparatu w HTZ a ryzyko ciąży

Witam Chciałam zapytać czy przy zamianie antykoncepcji/Harmonet/ na HTZ/Femoston/ możliwa jest ciąża ? Mam 48 lat ,od 3 miesięcy stosuję Femoston, i dobrze go tolerowałam, miesiąc temu wystąpiło tylko plamienie. Obecnie nie wystąpiła miesiączka ,pobolewa mnie dół brzucha i czuję się "rozbita". Wyniki badań przed przejściem na HTZ: AMH 0,1 ng/ml, Estradiol 18,35 pmol/l FSH 5,99 IU/I. Czy powinnam wykonać test ciążowy ? M

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, przejście na hormonalną terapię zastępczą wydaje się być rozwiązaniem spowodowanym tym, że nastąpiła u Pani menopauza czyli ostatnia miesiączka. Terapia ta jest stosowana, żeby uzupełnić niedobór hormonów płciowych. Z tego względu zajście w ciąże może być prawie niemożliwe, jednakże nie jest to niemożliwe i zawsze można wykonać w razie wątpliwości test ciążowy. Pozdrawiam