Zamiana szczepionek u 19-miesięcznej córki

Witam serdecznie, mam córkę w wieku 19mcy i wg polskiego kalendarza szczepień dwie zaległe szczepionki świnka, odra,różyczka i 5w1 Infanrix Hib. Obecnie przebywam w Turcji gdzie jest dużo uchodźców i chciałabym teraz zaszczepić dziecko dawką przypominającą Infanrix Hib ze wzgledu na ryzyko polio a za pół roku po powrocie do Polski dopiero na świnkę, odrę i różyczkę. Czy od strony medycznej zamiana tych szczepionek może stanowić zagrożenie dla dziecka? Dziękuje serdecznie za odpowiedzi.

Piotr Pilarski

Przez takie postępowanie dziecko może nie uzyskać odporności na te choroby. Być może w Turcji jest szczepionka na świnkę, odrę i różyczkę.

Pozdrawiam.