Zamiast miesiączki pojawił się ciemnobrązowy śluz. Co to znaczy?

Witam,
mam 20 lat, jestem mamą 12-miesięcznego synka i także od 11 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne...

Od dwóch miesięcy z moim organizmem dzieje się coś dziwnego. Zawsze do tej pory (po urodzeniu syna i dzięki tabletkom) moje miesiączki były regularne, trwały od 2 do 4 dni i raczej nie należały do obfitych, od jakiegoś czasu zamiast miesiączki pojawił się ciemnobrązowy śluz (jak budyń), który wydobywa się ze mnie od prawie dwóch tygodni...
Bardzo proszę o szybką odpowiedź

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Krwawienia, o których Pani pisze, mogą być spowodowane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych (tzw. krwawienia przełomowe). Pojawiają się one czasem u kobiet, które od dłuższego czasu przyjmują antykoncepcję hormonalną.

Krwawienia z odstawienia („miesiączki”), pojawiające się w przerwach między kolejnymi opakowaniami tabletek nie mają z nimi nic wspólnego. Jeśli krwawienia te nie miną w ciągu kilku cyklów, konieczna będzie wizyta u ginekologa. Ten zdecyduje o zmianie preparatu na inny, o odmiennym składzie hormonalnym lub nawet o odstawieniu tabletek.

Lekarz zbada Panią również, by wykluczyć organiczne przyczyny krwawienia, tj. nadżerka, polip szyjki macicy lub endometrialny, mięśniak macicy.
Pozdrawiam serdecznie!