Zapytaj lekarza

1 , 0 1 9 , 5 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zanik emocji u chorego na ChAD

Jestem w związku z chorym na ChAD, leki osłabiły mu emocje i mówi, że jego uczucie do mnie (do rodziny) praktycznie zanikło. Czuje się ze mną dobrze, ale nie ma już emocji, które znał. Psychiatra uważa to za skutek uboczny leków i że nie da się na to nic poradzić. Partner często otrzymywał diagnozę F31.2. Obecnie przyjmuje leki: Absenor 500mg 1-0-2, Axyven 37.5mg 2-1-0, Pinexet 25mg 0-0-4. Ostatni lek otrzymał dopiero niedawno. Na zanik emocji uskarża się od dłuższego czasu.
ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
79 poziom zaufania

Witam serdecznie! Niestety, leki psychotropowe bardzo często wpływają na stan emocjonalny pacjenta i mogą prowadzić do spłycenia emocjonalnego czy też zobojętnienia afektywnego. Zblednięcie afektu (emocji) polega na trudności w przeżywaniu i wyrażaniu uczuć. Pacjenci bardzo często skarżą się, że czują się jakby ich uczucia zniknęły, jakby ktoś ich wyprał z emocji. Diagnoza F31.2, jaką otrzymał Pani partner, to zaburzenie afektywne dwubiegunowe, obecnie – epizod maniakalny z objawami psychotycznymi. Absenor wykazuje działanie przeciwpadaczkowe, Axyven (wenlafaksyna) ma działanie przeciwdepresyjne, a Pinexet stosuje się w leczeniu schizofrenii i epizodów maniakalnych związanych z chorobą dwubiegunową (ChAD). Wydaje mi się, że lekarz psychiatra może mieć rację – Pani partner może cierpieć na spłycenie afektu z powodu farmakoterapii. Być może sytuacja się poprawi, kiedy objawy chorobowe ustąpią i lekarz zdecyduje się na zmniejszenie dawek lub nawet całkowite odstawienie leków. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy