Zapytaj lekarza

1 , 0 2 1 , 1 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zanik emocji u chorego na ChAD

Jestem w związku z chorym na ChAD, leki osłabiły mu emocje i mówi, że jego uczucie do mnie (do rodziny) praktycznie zanikło. Czuje się ze mną dobrze, ale nie ma już emocji, które znał. Psychiatra uważa to za skutek uboczny leków i że nie da się na to nic poradzić. Partner często otrzymywał diagnozę F31.2. Obecnie przyjmuje leki: Absenor 500mg 1-0-2, Axyven 37.5mg 2-1-0, Pinexet 25mg 0-0-4. Ostatni lek otrzymał dopiero niedawno. Na zanik emocji uskarża się od dłuższego czasu.
ponad rok temu

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Depresja bardzo utrudnia funkcjonowanie osoby w środowisku zawodowym, społecznym i prywatnym. Trzeba wiedzieć, kiedy jest moment na zgłoszenie się do specjalisty. O tym opowiada lekarz Zofia Antosik.

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie! Niestety, leki psychotropowe bardzo często wpływają na stan emocjonalny pacjenta i mogą prowadzić do spłycenia emocjonalnego czy też zobojętnienia afektywnego. Zblednięcie afektu (emocji) polega na trudności w przeżywaniu i wyrażaniu uczuć. Pacjenci bardzo często skarżą się, że czują się jakby ich uczucia zniknęły, jakby ktoś ich wyprał z emocji. Diagnoza F31.2, jaką otrzymał Pani partner, to zaburzenie afektywne dwubiegunowe, obecnie – epizod maniakalny z objawami psychotycznymi. Absenor wykazuje działanie przeciwpadaczkowe, Axyven (wenlafaksyna) ma działanie przeciwdepresyjne, a Pinexet stosuje się w leczeniu schizofrenii i epizodów maniakalnych związanych z chorobą dwubiegunową (ChAD). Wydaje mi się, że lekarz psychiatra może mieć rację – Pani partner może cierpieć na spłycenie afektu z powodu farmakoterapii. Być może sytuacja się poprawi, kiedy objawy chorobowe ustąpią i lekarz zdecyduje się na zmniejszenie dawek lub nawet całkowite odstawienie leków. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy