Zanik emocji związanych z muzyką

Witam,studiuję na akademii muzycznej. Od dziecka coś mnie w stronę muzyki "pchało"- słuchając muzyki widziałam często obrazy,kolory,emocje. Rok temu przechodziłam kryzys,serie niepowodzeń,chciałam zrezygnować. Zrobiłam sobie 3-miesięczną przerwę,zmieniłam nauczyciela. Wszystko zaczęło się od nowa. Od tego czasu już nie odczuwam muzyki jak dawniej tzn.lubię jej słuchać ale nic poza tym. Nie mogę odzyskać tych emocji,kolorów a nuty stały się tylko znakami. Jak te emocje odzyskać/odblokować???

Najogólniej rzecz ujmójąc, wygląda na to, ze rok temu doświadczyła Pani silnego lęku. To trudne doświadczenie spowodowało, ze Pani myśli o powrocie tamtych przeżyć. Ponieważ poniosła Pani duże koszty zeszłorocznych doświadczeń to podświadomie robi wszystko, żeby to się nie powtórzyło. Niestety jest tak, ze jak blokujemy nieprzyjemne uczucia, to przyjemne też. Nasz aparat psychiczny nie działa wybiórczo. Zachęcam do podjęcia psychoterapii ( najlepiej psychoanalitycznej) żeby można było przepracować traumę i żeby mogła się Pani cieszyć pełnią twórczego życia. Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

Muzyka to wielka przestrzeń odczuwania i bycia w świecie. Byłaś w tak niezwykły sposób obecna w muzyce a ona w Tobie od dziecka. Cudownie! Jednak lata nauki to ciężka praca, różni pedagodzy, wymagania, oceny, rywalizacje. Jeśli jesteś pasjonatką, przechodzisz przez to wszystko nie zastanawiając się, jak to kształtuje Twoją osobowość i kreśli styl życia.
Kryzysy są kosztowne, ale mają służyć rozwojowi. Jesteś warta nie tylko trzech miesięcy lecz tyle czasu ile Ci potrzeba, abyś mogła na nowo określić się i wybrać. Zorientować się, czym się różni dziecko czujące muzykę kolorami od dorosłej kobiety, która ma uprawiać zawód muzyka.
Mam nadzieję, że masz wyrozumiałych i refleksyjnych bliskich by z nimi rozmawiać. Wydaje się, że konsultacja u psychoterapeuty czy psychiatry byłaby wskazana. Tymczasem daj sobie czas. Emocje i możliwość ich intensywnego przeżywania wracają. Pytaj siebie głęboko, czego potrzebujesz, co Ciebie pasjonuje oprócz muzyki, jakie są wszystkie Twoje mocne strony . Nie bój się przerwy w studiowaniu, czasami ona pozwala na powrót do nut w dojrzalszy sposób. Trzymam kciuki. Krystyna Kozłowska