Zanik kory mózgowej i zwapnienia - czy to poważne?

Miałam tomografię komputerową głowy. Badanie wykazało zanik kory mózgowej i zwapnienie kości. Mogłabym prosić o wyjaśnienie, bo nie mam pojęcia, co to znaczy, a słyszałam, że to jest coś poważnego, a lekarz nic praktycznie mi nie powiedział.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Do pełnej interpretacji wyniku tomografii komputerowej głowy warto znać powód jej wykonywania, mieć dokładny jej opis wraz z kliszą lub płytą CD. Bez tych danych interpretacja wyniku ma ograniczoną wartość. Zanik kory mózgowej zwykle pojawia się wraz z upływem lat. Zapewne chodziło Pani o zwapnienie w mózgu. Może ono występować z bardzo wielu przyczyn. Często pojawia się ono wraz z wiekiem i nie wiąże się wówczas z niczym niepokojącym. Zwapnienia w mózgu mogą też występować w przypadku zaburzeń przytarczyc, niektórych zakażeń (jak toksoplazmoza), a także w przypadku niektórych bardzo rzadkich chorób neurologicznych występujących rodzinnie.