Zanik miesiączki

Proszę o pomoc! Od kilku miesięcy nie mam miesiączki, co spowodowane jest odchudzaniem. Ważyłam 39 kilogramów, ale od 4 miesięcy staram się przytyć. Obecnie ważę 49 kilogramów. Myślałam, że wystarczy, że przytyję i wszystko wróci do normy, ale na razie poza przyrostem masy ciała nie widzę żadnych innych zmian. Myślałam, że może konieczne jest przyjmowanie hormonów. Ale musiałabym zgłosić się do ginekologa, gdyż z tego co wiem wydawane są one na receptę. Proszę o poradę, gdyż wiem, że jeśli nie wrócę do zdrowia, to w przyszłości będę mieć problem z zajściem w ciążę. Może są jakieś produkty, które pomogą mi szybko wrócić do normy, co powinnam jeść, żeby być zdrowa?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Zanik miesiączki jest bardzo poważnym objawem i w tej sytuacji powinna zgłosić się Pani do lekarza. Mamy zbyt mało informacji na Pani temat, aby doradzić coś konkretnego. Na pewno dobrze byłoby wprowadzić w życie nawyk zdrowego odżywiania, zgodnie z zasadami piramidy zdrowego żywienia. Zachęcam Panią również do rozmowy z psychologiem, który mógłby wesprzeć Panią w wyjściu z tej trudnej sytuacji.

Serdecznie pozdrawiam!