Zanik miesiączki - co mam robić?

Witam! Na wstępie podam swoje parametry - wzrost 169 cm i waga 53 kg, mam 21 lat. Mam problem z miesiączką, od 2 miesięcy zaniknęła. Ciąża jest wykluczona. Natomiast rok temu zaczęłam się odchudzać. W styczniu roku 2010 ważyłam ok. 62 kg. Od około pół roku nie jem więcej niż 1000 kcal dziennie - czasem mniej. Natomiast raz w miesiącu mam napady na słodkości - jedyny dzień, w jaki jem słodycze. W przeciągu ok. pół roku zgubiłam ok. 6kg. Miesiączka zanikła. Nie wiem, czy spowodowane jest to odchudzaniem dość drastycznym. Jem dość odżywcze produkty. Codziennie to samo - rano mleko z siemieniem lnianym i otrębami oraz suszonymi śliwkami. Drugie śniadanie: kanapka z czarnym chlebem i warzywami/szynka. Obiad: zupa warzywna (tzn. woda z warzywami bez tłuszczu, czasem z odrobina piersi z kurczaka), ostatni posiłek jem o 15 - jogurt ok. 100 kcal. I to wszystko. Pracę mam dość aktywną - w ciągłym ruchu - czasem nawet biegającą. Moja dieta wynika z tego, że zawsze chciałam być szczupła. To po prostu siedzi w mojej głowie. Gdy czasem przekąszę jakiegoś ogóreczka lub coś innego, czuję się strasznie winna. Proszę o pomoc. Serdecznie pozdrawiam.

Witam serdecznie,
jest dość prawdopodobne, że zbyt szybka, nadmierna utrata kilogramów spowodowała u Ciebie zatrzymanie miesiączki. Twoja aktualna waga znajduje się na dolnej granicy normy - nie powinnaś się dalej odchudzać, a jeśli chcesz odzyskać miesiączkę - musisz przytyć kilka kilogramów.
Twoja dieta jest zbyt restrykcyjna, zawiera zbyt mało składników odżywczych. Jeśli będziesz nadal tak się odżywiać i skupiać na diecie, kaloriach i wyglądzie - możesz „zapracować” na pełnoobjawową anoreksję.
Jeśli masz problem z zaakceptowaniem swojego wyglądu i zdrowej masy ciała - warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Zanik miesiączki jest objawem zaburzeń hormonalnych, które powodują już po kilku miesiącach niekorzystny wpływ na tkankę kostną.
W tej sytuacji powinnaś zgłosić się do ginekologa, który może zaproponować Ci odpowiednie leki.
Z pozdrowieniami