Zanik miesiączki po zabiegu laparoskopii

Witam.
12 lutego 2010 roku przeszłam zabieg laparoskopii. Przyczyna była ciąża pozamaciczna. Usunięto mi prawy jajowód oraz torbiel na lewym jajniku. 16 lutego wystąpiło krwawienie, które potraktowałam jako miesiączkę, jednak od tego czasu do dziś tj. 22.03.2010 nie wystąpiła "normalna" miesiączka.

Czy taki długi okres oczekiwania na miesiączkę jest normalny? Dla pewności wykonałam test ciążowy-wyszedł negatywnie. Co może być przyczyną zaniku krwawienia? I czy mam szanse na potomstwo w przyszłości?
Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Opóźnienie miesiączki po laparoskopii może wynikać z dwóch powodów. Po pierwsze zabieg jest dużym stresem dla organizmu, a jak wiadomo stres (nawet dużo mniejszy) jest jednym z częstszych czynników opóźniających krwawienia miesięczne. Ponadto interwencja chirurgiczna dotyczyła jednego z jajników, co również może powodować przejściowe zaburzenia miesiączkowania.

Na razie brak miesiączki nie powinien Pani niepokoić. Jeżeli jednak krwawienia nie pojawią się w przeciągu najbliższych 2 tygodni proponuję udać się do lekarza ginekologa.
Ponadto należy ustalić co było przyczyną powstania torbieli na jajniku - być może choruje Pani na endometrizę.

Ponieważ ma Pani oba jajniki oraz wydolny 1 jajowód, nie powinny wystąpić problemy w zajściu w kolejną ciążę. Niestety u około 12% kobiet ciąża pozamaciczna nawraca w przy kolejnym zapłodnieniu (jednak nadal w przeważającej większości możliwe jest urodzenie zdrowego dziecka).