Zanik mięśni - co oznacza?

Witam. Mój 11 - letni syn ma wrodzoną wadę serca - przełożenie wielkich pni tętniczych po korekcji wady. Do tej pory czuł się dobrze. Dwa lata temu stan jego zdrowia znacznie się pogorszył. Zaczęły się problemy z zaburzeniami rytmu serca i obecnie ma wstawiony stymulator serca. Od roku zauważyłam zanikanie mięśni i skrócenie lewej kończyny dolnej -1cm. Badania jakie miał wykonane są dobre. Na chwilę obecną uczęszcza na rehabilitację, ale i ona niewiele pomaga. Proszę o jakąkolwiek poradę, co mogę jeszcze zrobić, aby się dowiedzieć, co dolega mojemu dziecku?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Jedną z przyczyn zaniku mięśni u dziecka z ciężką wadą serca może być ograniczona aktywność fizyczna - dotyczy to znacznego jej ograniczenia. Pamiętać należy jednak, iż istnienie jednej choroby nie wyklucza innej, więc brać pod uwagę należy choroby metaboliczne. Skrócenie kończyny dolnej warto skonsultować z ortopedą.
Przyczynę można określić po zebraniu dokładnego wywiadu lekarskiego, zbadaniu chłopca, wykonaniu odpowiednich badań dodatkowych, na podstawie informacji uzyskanych w wywiadzie i podczas badania oraz konsultacji specjalistycznych.
Pozdrawiam