Zanik oddechu podczas snu

Bliska mi osoba gdy śpi i ma poważny koszmar w nocy potrafi stracić oddech, trzeba wtedy odchylić głowę do tyłu aby nabrała powietrza. Stres jest tutaj na pewno ważnym czynnikiem, lecz na pewno oprócz stresu musi być coś jeszcze. Co z tym zrobić? Bardzo się martwię.

Nie wiem, czy Pani znajdzie taką wysoce wyspecjalizowaną jednostkę,, medyczną,, w swojej okolicy. Wpierw zalecam konsultację u lekarza rodzinnego

Czy dobrze rozumiem że osoba ta ma za sobą traumatyczne przejścia? Bo jeśli tak to namawiam do podjęcia terapii EMDR albo wykorzystaniu przez odpowiednio przeszkolonego terapeutę metody przedłużonej ekspozycji w nurcie CBT. Są to jedne z najbardziej skutecznych, przebadanych metod terapeutycznych w przypadkach ludzi dotkniętych PTSD (zespołem stresu pourazowego). Jest to poważny problem i jeśli dane wydarzenie miało miejsce już dłuższy czas temu to niezbędna jest terapia! I to u konkretnego specjalisty, to bardzo ważne! A jeśli zupełnie nie to miała Pani na myśli (a przynajmniej nie ma Pani wiedzy na temat trudnych zdarzeń z przeszłości danej osoby) to przepraszam za nadinterpretację- bywam przewrażliwiona ;) Pozdrawiam serdecznie, Monika