Zaniżone WBC w morfologii krwi

W rutynowym badaniu krwi wyszło WBC- 3,47, norma 4,4-11,3. Pozostałe wskaźniki bez odchyleń od norm. W rozmazie: liczba neutrocytów 1,59, norma 1,8-7,7, liczna limfocytów 1,39, norma 1,4-3,7, pozostałe w normie.Za miesiąc mam powtórzyć badanie. Nie jestem chora (mam 29 lat). Martwię się niskim WBC. Czy mam zgłosić się do hematologa przed upływem tego miesiąca? We wcześniejszych badaniach WBC było w normie, ale była tendencja spadkowa (2 lata temu - 8,0, rok temu 5,0). Proszę o poradę.
29 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.
Nie powinna Pani sugerować się poziomem WBC sprzed 2 lat. Poziom białych krwinek jest parametrem labilnym, który potrafi zmienić się z dnia na dzień pod wpływem zwykłego przeziębienia, stresu, menstruacji czy przyjmowanych leków. Jeśli miała Pani wykonany ręczny rozmaz układ białokrwinkowego i nie stwierdzono w nim żadnych odchyleń od normy (obecność atypowych, nieprawidłowych leukocytów czy blastów) nie ma powodów do niepokoju. Może Pani spokojnie czekać na wyniki kolejnej morfologii. Obniżenie poziomu leukocytów może być spowodowane bezobjawowo przebiegającą infekcją lub działaniem niektórych leków.